Postępowanie upominawcze – jak uzyskać nakaz zapłaty?

Prawo rodzinne i opiekuńcze stanowi bardzo specyficzny dział prawa cywilnego. Jest to zbiór norm prawnych regulujących majątkowe i niemajątkowe stosunki między małżonkami i krewnymi, a także stosunki wynikające z kurateli, opieki i przysposobienia. Głównym źródłem prawa rodzinnego i opiekuńczego jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy uchwalony w 1964 r., który od tego czasu był wielokrotnie nowelizowany. Ponadto materia związana z prawem rodzinnym i opiekuńczym jest uregulowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych licznych aktach ustawowych, a nawet w przepisach prawa międzynarodowego.

Prawo rodzinne i opiekuńcze – co warto wiedzieć?

Prawo rodzinne i opiekuńcze ma fundamentalne znaczenie w życiu społecznym. W znacznym stopniu zawiera jednak ono regulacje odnoszące się do tego, co i tak już powszechnie funkcjonuje w sferze kulturowo-obyczajowej. Ustawodawca poprzez kształt przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego zapragnął stworzyć wzór zachowań i postaw pożądanych, a zarazem chronić podmioty prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Przykładowo należy wskazać, że to właśnie prawo rodzinne zawiera normy prawne regulujące takie kwestie, jak chociażby obowiązek zachowania wierności małżeńskiej czy współdziałania małżonków dla dobra rodziny. To w przepisach prawa rodzinnego znajduje się obowiązek zachowania posłuszeństwa przez dzieci względem ich rodziców. W prawie rodzinnym znajdziemy także odpowiedzi na ważne pytania, czy i kiedy np. małżeństwo zostało zawarte w sposób, który daje podstawy do jego unieważnienia, czy też np. jakie składniki wchodzą, a jakie nie wchodzą, w skład małżeńskiej wspólności majątkowej.

Czym są i jakie są zasady prawa rodzinnego i opiekuńczego?

Rodzina stanowi najważniejszą i najstarszą formę życia społecznego. Z tego względu przepisy prawa rodzinnego i opiekuńczego są dość swoiste. Bardzo istotną rolę odgrywają tzw. zasady prawa rodzinnego i opiekuńczego. Zasady te są dyrektywami, które są realnie uwzględniane w stosowaniu przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego. Celem ustanowienia tych zasad jest ochrona rodziny, jak i każdego człowieka objętego tymi regulacjami z osobna.

Autor: Paweł Sobolewski